888
Headphones icon INFOLINIA +48 22 633 90 90 FAQ

13.05.2022

Politechnika wybrała GANZ CORTROL

Politechnika wybrała GANZ CORTROL

Politechnika Poznańska to uczelnia o ponad 100-letniej tradycji oraz prestiżowej pozycji w kraju i za granicą. Oferujemy kształcenie na 36 kierunkach studiów w ramach 9 wydziałów.

Na uczelni studiuje ponad 16 tys. studentów i jest zatrudnionych ponad tysiąc pracowników. Przy tak dużej ilości studentów uczestniczących w zajęciach, staramy się wdrażać systemy zapewniające bezpieczeństwo i wspomagające monitoring na terenie uczelni. Łącznie 19 obiektów dydaktycznych należących do Politechniki jest monitorowanych systemem GANZ CORTROL Global. Wszystkie monitorowane budynki są rozproszone na obszarze kampusu uczelni o powierzchni 25 tys. m2.

Korzyści dla bezpieczeństwa

Wdrożenie systemu GANZ CORTROL pozwoliło na reorganizację zasobów ludzkich i sprzętowych, co zmniejszyło koszty utrzymania całego systemu monitoringu dla Uczelni. Wszystkie istniejące komponenty, w szczególności kamery i rejestratory zostały z łatwością zintegrowane do jednej spójnej platformy. Politechnika zyskała system o szerokiej funkcjonalności, umożliwiający szybką i wnikliwą analizę materiału wizyjnego bezpośrednio z wielu kamer, co w znacznym stopniu ułatwia identyfikację sprawcy incydentu. Dzięki temu podniósł się poziom bezpieczeństwa osób przebywających na terenie uczelni i nie doszło do żadnych groźnych incydentów…

Wybór systemu VMS

Zmianę systemu wymusiło na Nas zaprzestanie rozwoju użytkowanego uprzednio oprogramowania VMS. Ponadto, podstawowym mankamentem poprzedniego systemu VMS był brak wsparcia dla kamer „obcych” innych producentów, jak również brak kompatybilności z najnowszym systemem operacyjnym Microsoft Windows 10.
Podstawowym kryterium jakie musiał spełniać nowy system VMS było wykorzystanie obecnie używanego sprzętu i urządzeń brzegowych, bez konieczności ich wymiany bądź kosztownej modernizacji.
Kluczowe było również zapewnienie płynnego działania dla wciąż rozwijanego systemu monitoringu wizyjnego Politechniki Poznańskiej, który podczas omawianej migracji miał już blisko 650 zainstalowanych kamer. Z tego względu szczególny nacisk został położony na dostęp do szerokiej bazy sterowników dla kamer różnych producentów.
Niezbędną funkcją było również wsparcie dla technologii typu Video-Wall, sposób jej licencjonowania oraz możliwości i rozwiązania technologiczne. Pod tym względem oprogramowanie GANZ CORTROL wyróżniało się bardzo pozytywnie na tle systemów VMS innych producentów.
No i cena … musiała być w granicach rozsądku. Nie będzie tajemnicą jeśli powiem, że tylko oprogramowanie GANZ CORTROL spełniło wszystkie te kryteria włącznie z ceną, co zaowocowało podpisaniem kontraktu na migrację całości systemu.

W migrację systemu zaangażowane były trzy strony, czyli:

administratorzy systemu CCTV z ramienia Politechniki Poznańskiej,
firma, która zapewniała nam obsługę serwisową urządzeń,
oraz naturalnie inżynierowie z firmy CBC Poland. Dzięki gruntownemu przeszkoleniu pracowników serwisu oraz administratorów systemu cały proces trwał niespełna miesiąc, nie powodując specjalnych utrudnień dla operatorów obsługujących końcowe stacje klienckie.

Kluczowe funkcjonalności

W chwili obecnej zarządzamy systemem hybrydowym składającym się z kamer IP różnych producentów, typowych kamer analogowych jak również kamer analogowych wysokiej rozdzielczości AHD. Łącznie w systemie skonfigurowanych jest 720 kamer oraz 25 rekorderów opartych o jednostki PC klasy serwerowej bazujących na różnych wersjach systemu Windows Server. Stały podgląd obrazu z kamer zapewnia 15 stacji klienckich wyposażonych w stanowiska 2-monitorowe zainstalowane w portierniach i pomieszczeniach ochrony danego obiektu.

Część użytkowników to operatorzy pracujący w trybie 24/7, którzy mają do dyspozycji ścianę wizyjną złożoną z dziewięciu 42-calowych monitorów LCD, obsługiwaną w Centrum Monitoringu PP.

Jest też grupa użytkowników korzystających z dostępu do systemu za pomocą aplikacji mobilnej na smartfonie lub tablecie.

CORTROL LPR

Dodatkowo, wykorzystując moduł CORTROL-LPR pracownicy Politechniki Poznańskiej otrzymali możliwość wjazdu na teren uczelni, dopisując numer tablicy rejestracyjnej swojego pojazdu poprzez nasz wewnętrzny system informatyczny, który został w pełni zintegrowany z bazą systemu LPR oraz systemem Kontroli Dostępu. Aktualnie osiem bram wjazdowych zostało podłączonych do tego systemu, natomiast wybrani operatorzy stacji klienckich posiadają możliwość wysterowania i otwarcia bram z poziomu obsługiwanej aplikacji. W tym celu zostały wykorzystanie odpowiednie moduły MOXA, które posiadają olbrzymie możliwości konfiguracyjne bezpośrednio z systemu GANZ CORTROL Global.

Plany rozwojowe

W przyszłości planujemy rozszerzyć zastosowanie systemu LPR na kolejne szlabany i bramy wjazdowe, ponieważ użytkownicy bardzo szybko przyzwyczaili się do wygody jaką ofertuje ten system. Aktualnie jesteśmy w trakcie konfiguracji modułu analitycznego, który zostanie wykorzystany w celu zliczania pojazdów na parkingach studenckich. Umożliwi to automatyczne zablokowanie szlabanu wjazdowego w przypadku zapełnienia się wszystkich miejsc postojowych.

 

Autorzy:

Andrzej Tadych | Kierownik Działu Bezpieczeństwa Wewnętrznego

Patryk Dobek | Specjalista w Dziale Bezpieczeństwa Wewnętrznego

Pomożemy Ci dobrać odpowiednie rozwiązanie

Nasz zespół to grupa wyspecjalizowanych i doświadczonych ekspertów, którzy są do Twojej dyspozycji. Zadzwoń do nas a pomożemy Ci wybrać produkty lub systemy idealnie dopasowane do Twojego przedsiębiorstwa.

skontaktuj się
Pomożemy Ci dobrać