1664
Headphones icon INFOLINIA +48 22 633 90 90 FAQ

07.06.2024

AI BOX PRO. Nowy wymiar inteligentnego monitoringu.

AI BOX PRO. Nowy wymiar inteligentnego monitoringu.

W 2023r. trendy na rynku systemów zabezpieczeń technicznych zostały zdominowane przez analizę wideo i algorytmy oparte na sztucznej inteligencji. Na rynku polskim już od kilku lat odczuwalny jest proces zastępowania ochrony fizycznej technologią. Można zaryzykować stwierdzenie, że proces ten się zakończył i przekształcił polski rynek zabezpieczeń w sieć nadzorowanych zdalnie obiektów wyposażonych w rejestratory sieciowe i kamery IP analizujące obraz samodzielnie lub wysyłające strumienie do różnego rodzaju systemów analizujących.

TROCHĘ HISTORII

Algorytmy analizujące strumienie wideo ewoluowały od standardowej detekcji ruchu pod koniec lat 90tych poprzez analizę klasy VCA (z ang. Video Content Analytics) klasyfikującej obiekty za pomocą mapowania zajętości obrazu i grupowaniu zmian pikseli na m², co wymagało  czasochłonnej kalibracji. Wreszcie światło dzienne ujrzały rozwiązania oparte o algorytmy sztucznej inteligencji, które potrafią wykryć obiekty względem sceny i je odpowiednio sklasyfikować do wcześniej wyuczonego typu (człowiek, auto, rower itp.). W tym miejscu zaczął się rynkowy sukces produktu AI BOX 1.0 oraz jego następcy AI BOX 2.1.

AI BOX PRO. Nowy wymiar inteligentnego monitoringu.

WYZWANIE - SKUTECZNOŚĆ

Głównym zadaniem nowoczesnego systemu wizyjnego jest skuteczne wykrywanie incydentu bezpieczeństwa (np. wtargnięcia intruza) na podstawie zaprogramowanych stref detekcji i ustawionych parametrów. Tylko co to znaczy skuteczne?

Spoglądając szerzej na ten aspekt, nie tylko z punktu widzenia już uruchomionego urządzenia gotowego do pracy. Po pierwsze konfiguracja, począwszy od dodawania źródeł wideo poprzez uruchomienie aplikacji AI a skończywszy na ustawianiu reguł, które mają realizować alarmowanie o wykrytych zdarzeniach. Powinno się to odbywać sprawnie i nie może trwać zbyt długo. Po drugie, system ma zapewniać akceptowalny poziom fałszywych alarmów zarówno typu I (fałszywie pozytywny) jak i typu II (fałszywie negatywny). Po trzecie producent ma zapewniać stałe wsparcie techniczne, szkolenia i rozwój produktu. Tylko gdy powyższe elementy występują w koniunkcji można uznać, że rozwiązanie jest warte uwagi.

Gdzie wspomnianą skuteczność urządzenia AIBOX można wykorzystać? Odpowiedź brzmi – na każdym typie obiektu gdzie występują kamery IP lub nawet rejestratory hybrydowe wspierające protokół RTSP. Jego zastosowania są więc bardzo szerokie.

AI BOX PRO. Nowy wymiar inteligentnego monitoringu.

GŁÓWNE CECHY

Nowy model AI BOX 2.1 to zupełnie nowatorskie rozwiązanie, zbudowane od podstaw. Warto tu wymienić jego główne cechy:

Zastosowanie procesora Texas Instruments z serii automotive oznacza większy zakres temperatury pracy, od -30° do nawet +70°C. Większa ilość punktów AI to więcej aplikacji analitycznych pracujących jednocześnie. Dodatkowo ulepszono zarządzanie dostępnymi zasobami tzn. jeśli na tym samym kanale zostaje uruchomionych kilka aplikacji AI bazujących na tym samym algorytmie to nie skutkuje to dodatkową utylizacją punktów AI. Nowy procesor to również zgodność z dyrektywą NDAA (ustawa federalna Stanów Zjednoczonych – National Defense Authorization Act). Jest to akt prawny, który został wydany przez Stany Zjednoczone, jednakże jego wpływ w Europie jest coraz bardziej odczuwalny.

WIĘCEJ ALGORYTMÓW AI

AI BOX PRO. Nowy wymiar inteligentnego monitoringu. AI BOX PRO. Nowy wymiar inteligentnego monitoringu.

Nowy AI BOX 2.1 to nowe aplikacje, które bazują na analizie układu ciała człowieka i sposobu jego gestykulacji. Do tej pory znaliśmy rozwiązanie polegające na klasyfikowaniu obiektów do określonej klasy, np. człowiek i poddawane były weryfikacji czy znajdują się w określonym obszarze bądź przekraczają zdefiniowaną linię. Najnowsze algorytmy behawioralne badają układ ciała człowieka, jego ułożenie oraz gestykulację. To zupełnie nowy wymiar analizy. Dzięki takim narzędziom nowy model AI BOX’a został wyposażony w następujące aplikacje:

 

W najnowszym modelu AI BOX poprawiono skuteczność aplikacji z zakresu BHP. Mam tu na myśli „Detekcję braku osobistej ochrony BHP” oraz „Detekcja upadku osoby”. Na rynku jest odczuwalne coraz większe zapotrzebowanie na tego typu analizę. Jeśli dołożymy do tego „detekcję dymu i ognia” otrzymujemy kompletny zestaw aplikacji zabezpieczających np. place budów.  To zupełnie nowy kierunek rozwoju i poszerzenie oferty dla instalatorów oraz agencji ochrony.

W nowym wydaniu AI BOX’a rozbudowano zestaw aplikacji przeznaczonych dla rynku sprzedaży detalicznej. Umożliwiają pomiar natężenia ruchu osobowego a także zaawansowaną analizę klientów pozwalającą na detekcję płci klientów odwiedzających sklep. Natomiast mapy ciepła umożliwiają pomiar odwiedzania określonych obszarów w funkcji czasu. Dane zebrane przez wspomniane aplikacje mogą posłużyć do analizy skuteczności akcji promocyjnych, odpowiedniego obsadzenia stanowisk sprzedażowych czy też wesprzeć przy odpowiednim rozłożeniu produktów w sieciach handlowych.

Dopracowano również filtr obiektu minimalnego i maksymalnego. Jego nowa wersja pozwala na uwzględnienie zmiany wielkości obiektów wraz ze zmianą odległości od kamery.

IDEALNE ZASTOSOWANIE DLA WIEŻ MOBILNYCH

AI BOX PRO. Nowy wymiar inteligentnego monitoringu.

Wersja AI BOX’a 2.1 została specjalnie zaprojektowana dla wież mobilnych, których ilość w Polsce liczona jest już w dziesiątkach tysięcy. Ten najnowszy model AI BOX’a został wyposażony w podzespoły pozwalające na integrację w jednym urządzeniu innych, które są już w wieżach użytkowane. Mam tu na myśli router LTE, odbiornik GPS oraz dysk SSD, który umożliwi nagrywanie obrazu z kamer bez potrzeby stosowania dodatkowego rejestratora. Takie rozwiązanie rozwiążę problem integracji pomiędzy rejestratorami, routerami i urządzeniami do analizy wideo – teraz to jedno urządzenie. Co więcej maksymalny pobór mocy w wysokości 16W doskonale się sprawdzi na wieżach, które w ogromnej większości pozbawione są zasilania sieciowego i bazują na energii z paneli fotowoltaicznych lub ogniw paliwowych.

AI BOX PRO. Nowy wymiar inteligentnego monitoringu.

CBC Poland będące europejskim centrum kompetencyjnym grupy CBC nie powiedziało jeszcze ostatniego słowa w temacie  rozwiązań dla branży zabezpieczeń technicznych opartych o algorytmy wykorzystujące sztuczną inteligencję. Nasza pasja połączona z wiedzą oraz ciągłym wsłuchiwaniem się w potrzeby rynkowe to moc, która zrodzi jeszcze niejedno rozwiązanie pozwalające na skuteczne zabezpieczanie zasobów naszych klientów.

Pomożemy Ci dobrać odpowiednie rozwiązanie

Nasz zespół to grupa wyspecjalizowanych i doświadczonych ekspertów, którzy są do Twojej dyspozycji. Zadzwoń do nas a pomożemy Ci wybrać produkty lub systemy idealnie dopasowane do Twojego przedsiębiorstwa.

skontaktuj się
Pomożemy Ci dobrać