1630
Headphones icon INFOLINIA +48 22 633 90 90 FAQ

17.04.2024

NDAA – czy to nas dotyczy?

NDAA – czy to nas dotyczy?

Akty prawne wydane przez światowe mocarstwa mają wpływ na sektor ochrony w Polsce

Branża zabezpieczeń technicznych w Polsce jest niezwykle wrażliwa na uwarunkowania prawne w jakiej przyjdzie jej pracować. Pamiętamy zapewne rozporządzenie Ministra Sprawa Wewnętrznych i Administracji w sprawie sposobu utrwalania imprezy masowej. Miało to duży wpływ na nasz rynek szczególnie przez EURO 2012. Nie żyjemy jednak w pełnej izolacji od świata zewnętrznego. Okazuje się, że akty prawne wydane przez światowe mocarstwa też mają wpływ na naszą branżę. Mam na myśli NDAA (National Defense Authorization Act), czyli cały szereg ustaw federalnych Stanów Zjednoczonych określających roczny budżet i wydatki Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych. Szczególnie powinna nas interesować ustawa z 13 sierpnia 2019r. Sekcja 889 narzuca ograniczenia na stosowanie produktów pochodzących od niektórych chińskich firm technologicznych.

W praktyce oznacza to, że federalne agencje, a także wiele instytucji sektora publicznego i prywatnego, mają zakaz stosowania tych produktów ze względów bezpieczeństwa. Dodatkowo agencje rządowe mają zakaz współpracy z podmiotami, które stosują produkty firm objętych sankcjami tej dyrektywy.

Dla firm działających na rynku zabezpieczeń technicznych, dostosowanie się do przepisów NDAA może stanowić zarówno wyzwanie, jak i szansę. Z jednej strony, konieczność zmiany dostawców i komponentów może skomplikować proces produkcji i wpłynąć na koszty. Z drugiej strony, otwiera to drzwi do poszukiwania alternatywnych, bardziej zdywersyfikowanych źródeł zaopatrzenia oraz promowania lokalnych lub innych zaufanych dostawców.

Zmiany te wpływają również na poddostawców i partnerów biznesowych, którzy muszą dokładnie monitorować pochodzenie komponentów, z których korzystają. W rezultacie firmy specjalizujące się w produkcji urządzeń zabezpieczeń technicznych, takich jak kamery  i rejestratory IP, są zmuszone dostosować swoje strategie produkcyjne i zaopatrzeniowe, aby pozostać w zgodności z wymogami NDAA.

NDAA – czy to nas dotyczy? NDAA – czy to nas dotyczy?

Na naszej stronie pojawił się filtr, dzięki któremu można wyszukać produkty spełniające restrykcje NDAA. Dokładamy wszelkich starań, aby wszystkie produkty posiadały takie oznaczenie.

Jak NDAA ma się do produktów brandowanych marką GANZ Security?

Warto podkreślić, iż firma CBC dba o to, aby produkty marki GANZ były zgodne z NDAA. Dotyczy to również polskiego oddziału mimo, że ustawodawstwo USA nie ma w Polsce mocy prawnej. Wpływ tej ustawy jest ogromny nie tylko na rynek polski, ale także europejski. Kolejne kraje w Europie stosują jej wymogi równoważnie z tymi uchwalonymi przez lokalne ciała ustawodawcze np. Wielka Brytania.

 

Pomożemy Ci dobrać odpowiednie rozwiązanie

Nasz zespół to grupa wyspecjalizowanych i doświadczonych ekspertów, którzy są do Twojej dyspozycji. Zadzwoń do nas a pomożemy Ci wybrać produkty lub systemy idealnie dopasowane do Twojego przedsiębiorstwa.

skontaktuj się
Pomożemy Ci dobrać