978
Headphones icon INFOLINIA +48 22 633 90 90 FAQ

27.05.2022

Co to jest LiDAR i do czego służy?

Co to jest LiDAR i do czego służy?

LiDAR, czyli Light Detection and Ranging, to metoda teledetekcji, która wykorzystuje światło w postaci impulsowego lasera do pomiaru odległości (w tym również zmiennych odległości) między obiektami. Przyrząd LiDAR składa się z lasera, skanera i specjalistycznego odbiornika GPS.

Impulsy świetlne z LiDAR’a – w połączeniu z innymi danymi zarejestrowanymi przez system LiDAR – generują precyzyjne, trójwymiarowe informacje o kształcie różnych obiektów znajdujących się w zasięgu oraz o ich właściwościach powierzchniowych.

Dostępne są dwa typy LiDAR – topograficzne (lądowe) i batymetryczne (zbiorniki wodne). Topograficzny LiDAR zazwyczaj wykorzystuje laser bliskiej podczerwieni do mapowania terenu, natomiast LiDAR batymetryczny wykorzystuje zielona światło przenikające wodę do pomiaru głębokości dna morskiego, koryta rzeki itp. To właśnie LiDAR topograficzny jest obecnie przedmiotem zainteresowania branży security.

Co to jest LiDAR i do czego służy?

Ochrona obwodowa

LiDAR może monitorować ogrodzenia i wykrywać z dużą precyzją wszelkie obiekty alarmowe w zdefiniowanych wcześniej strefach. Zapewnia przy tym daleki zasięg detekcji oraz pomiar wielkości i odległości obiektów z wręcz centymetrową dokładnością w szerokim zakresie warunków oświetleniowych. Uzyskujemy dzięki temu obraz przestrzenny 3D. Technologia LiDAR umożliwia to również wdrażanie zaawansowanych technik zabezpieczeń, takich jak wirtualne bariery lub precyzyjne systemy wykrywania włamań do wyznaczonej strefy przestrzennej. Z drugiej strony system bezpieczeństwa wykorzystujący LiDAR może również monitorować całą posiadłość i tworzyć szczegółowe modelowanie otoczenia 3D na bieżąco, w celu śledzenia osób i obiektów.

Co to jest LiDAR i do czego służy?

Zabezpieczone wejścia i punkty kontrolne

LiDAR to doskonałe narzędzie do śledzenia osób w zatłoczonym środowisku, przy jednoczesnym zachowaniu anonimowości. W takich miejscach jak centra biurowe, galerie handlowe, stacje metra, LiDAR może skutecznie kontrolować i zliczać osoby przechodzące przez wejście, umożliwiając w ten sposób skuteczną kontrolę dostępu i zarządzanie tłumem.

Co to jest LiDAR i do czego służy?

LiDAR to przyszłość

Zalety technologii LiDAR to bardzo duża dokładność i niski wskaźnik fałszywych alarmów, śledzenie i analiza obiektów w czasie rzeczywistym, bezproblemowa integracja z kamerami oraz istniejącą infrastrukturą. System monitorowania z wykorzystaniem technologii LiDAR zapewnia w pełni zautomatyzowane rozwiązanie zabezpieczające.

LiDAR BLK247 firmy LEICA Geosystems, oferuje konfigurowalne strefy tzw. „geo-ogrodzenia” 3D oraz alarmowanie poprzedzone wielowarstwową weryfikacją, na podstawie fuzji wielu źródeł – LiDAR, wideo i obrazowania termowizyjnego wspomaganego sztuczną inteligencją. Niewidzialna wiązka laserowa o szerokości emisji 360 x 270 stopni, skanująca przestrzeń z dużą dokładnością pomiarową, skutkuje precyzyjnym wykrywaniem zmian 3D w czasie rzeczywistym.

Integracja systemu LiDAR BLK247 w oprogramowaniu GANZ CORTROL VMS zapewnia kompleksowe rozwiązanie wideo monitorowania na poziomie premium, doskonałe do wymagających zastosowań, w tym bezpieczeństwa publicznego, przemysłu, infrastruktury energetycznej oraz krytycznej, transportu.

Co to jest LiDAR i do czego służy?

Jeśli jesteś zainteresowany technologią LIDAR, napisz do nas: kontakt@ganzsecurity.pl

Pomożemy Ci dobrać odpowiednie rozwiązanie

Nasz zespół to grupa wyspecjalizowanych i doświadczonych ekspertów, którzy są do Twojej dyspozycji. Zadzwoń do nas a pomożemy Ci wybrać produkty lub systemy idealnie dopasowane do Twojego przedsiębiorstwa.

skontaktuj się
Pomożemy Ci dobrać